Twitter Şikayettwitter.com/izmirhim

SIKÇA SORULAN SORULAR


Su kesintileri hakkında bilgi almak için izsu.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
 

Programlı su kesintileri için; İzmir Büyükşehir Belediyesi internet sitesi ana sayfasında yer alan "Duyuru ve Bülten Aboneliği" bölümüne kayıt olarak, kesintilerin e – posta adresinize bildirilmesini sağlayabilir, e – posta ile bilgilendirme almak istemiyorsanız, yine İzmir Büyükşehir Belediyesi "duyurular" başlığı altından, İzsu Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi ana sayfasında yer alan "Su Kesintileri" başlığı altından bilgi edinebilirsiniz.

Ev işyeri ya da çevrenizde oluşabilecek su ve kanal şebeke arızalarını kesintisiz hizmet veren ALO 185 numaralı hattımıza veya İletişim Merkezi'mize  bildirebilirsiniz. Kanal arızalarında taleplerde kayıt alınarak,  bina kolu ve fosseptik gibi tıkanıklıkların giderilmesinde işlem ücretlendirilerek gelecek dönem su faturanıza yansıtılır. 

Hemşehri İletişim Merkezi 
Telefon: 0.232.444 40 35
E-posta:  him@izmir.bel.tr

İzmir il sınırları içinde kamu kurum kuruluşları – özel ve tüzel şahıslarca yapılan her türlü kanal, elektrik, telefon, doğal gaz vb. kazılarda kazıyı yapacak olan kişi ya da kurum İzmir Büyükşehir Belediyesi Alt Yapı Koordinasyon Müdürlüğü’ne  (AYKOME) başvurarak kazı ruhsatı almak zorundadır. Söz  konusu çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi almak için  internet sitemizin  Hizmet Rehberi ana menüsü altından  "Çevre ve İmar \ Altyapı Koordinasyon (AYKOME)" alt menüsünü tıklayabilirsiniz. 

Talep ve önerilerinizi Hemşehri İletişim Merkezi'mize bildirebilirsiniz.

Hemşehri İletişim Merkezi 
Telefon: 0.232.444 40 35
E-posta: him@izmir.bel.tr

Otobüs ulaşımı için Eshot Genel Müdürlüğü’nün www.eshot.gov.tr, 
Metro ulaşımı için İzmir Metro A.Ş’nin www.izmirmetro.com.tr
İzban ulaşımı için İzmir İzban A.Ş'nin www.izban.com.tr
Körfez Vapurları için İzdeniz A.Ş’nin  www.izdeniz.com.tr internet sitesi adresi ile 
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi www.izmir.bel.tr adresinde yer alan Ulaşım menüsü ile tüm hat ve sefer bilgilerine erişebilirsiniz.

Hat ve güzergah bilgisi almak ya da ulaşımla ilgili soru, şikayet, istek ve önerileriniz için günün her saatinde kesintisiz hizmet veren Hemşehri İletişim Merkezi'ni arayabilir, elektronik posta yoluyla da ulaşabilirsiniz.

Hemşehri İletişim Merkezi 
Telefon: 0.232.444 40 35
E-posta: him@izmir.bel.tr

200 hat nolu Mavişehir – Havaalanı otobüsü;  Mavisehir Egs-Bostanlı İskele-Yunuslar-Karşıyaka İskele-Orcaner-Gazİemır Tansaş -Dış Hatlar Terminali- İç Hatlar Terminali;

202  hat nolu Cumhuriyet Meydanı-Havaalanı otobüsü;  Efes Oteli, S. Nevres Bulvarı, Montrö, Lozan, Vasıf Çınar, Cumhuriyet Bulvarı, M. Kemal Bulvarı, Çeşme Otoyolu, Serbest Bölge, Havalimanı 

204 hat no’lu  İzotaş-Havaalanı otobüsü; Bornova Metro, Aydın Otoyolu, Otogar, Aydın Otoyolu Serbest Bölge, Ulaştırma, Havalimanı güzergahını izler.
Mavişehir , Cumhuriyet Meydanı, İzotaş ve Havaalanı'ndan kalkış saatlerine ise linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İzban ile ise Halkapınar üzerinden Alsancak - Kemer  İstasyonları ile yine bir aktarma merkezi görevini alan Şirinyer İstasyonu’na ulaşılıyor. Şirinyer İstasyonundan Koşu -  İnkılâp - Semt Garajı - ESBAŞ - Gaziemir - Sarnıç - Havalimanı  - Menderes ve son istasyon Cumaovası Depo alanında güney aksındaki yolculuk son buluyor. Ayrıntılı bilgi için www.izban.com.tr

Geri dönüşüme kazandırılabilecek ürünlerin bertarafı konusunda; Çevre Koruma ve Kontrol  Daire Başkanlığı Katı Atık Şube Müdürlüğü’nün 293 19 99 ALO ATIK hattı ile Hemşehri İletişim Merkezi'ni arayabilir ve merkeze elektronik posta yoluyla talebinizi bildirebilirsiniz. 
Bu konuda ayrıntılı kurum ana sayfamızda hizmetler başlığı altında yer alan "Atıklar Kabulü ve Bertaraf İşlemleri" başlığı altındaki başta ambalaj, pil olmak üzere evsel atıklar konusunda da bilgi edinebilirsiniz.

Hemşehri İletişim Merkezi 
Telefon: 0.232.444 40 35
E-posta: him@izmir.bel.tr

Tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve bertarafı için 293 17 82 ya da 293 19 87 no.lu ALO TIBBİ ATIK HATTI’nı arayabilirsiniz.

Hafriyat atıklarının depolanabileceği yasal döküm alanları, Urla, Buca ve Bornova'da olmak üzere 4 alan rusatlandırılmıştır. 
Atıklarınızı teslim edebileceğiniz alanlar ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için ilgili linkten yararlanabilirsiniz. http://www.izmir.bel.tr/HafriyatTopragiInsaat-yikintiAtiklarininBertarafi/293/548/tr

Hatalı park eden araçların çekilmesi, kurtarılması ve götürülmesi yetki ve sorumluluğu İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı'nda değil, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ndedir. 

İzmir’de toplu ulaşım araçlarını tercih eden yolcuların İzmirim Kart bakiyelerinden 90 dakika içinde yalnızca ilk binişlerde bilet ücreti düşer. İzmirim Kart’ınızı araçlarındaki elektronik sayaca göstermenizi takip eden 90 dakika boyunca tüm toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanabilirsiniz. 90 dakika sonraki ilk yolculukta kart bakiyenizden yeniden binişlik ücret düşer.

Otobüs, metro, banliyö, yolcu gemisi ya da araba vapurunda eşyanızı unutursanız kayıp eşya bürolarında danışabilirsiniz.

ESHOT- İZULAŞ Kayıp Eşya Bürosu
Adres: 544 sok. No:2 Yağhaneler Konak / İzmir
Tel: 0 232 250 29 77

Kayıp eşyanızı durumunu www.eshot.gov.tr internet adresinde ulaşabileceğiniz Kayıp Eşya Formu’nu doldurarak da sorgulayabilirsiniz.
 
METRO Kayıp Eşya Bürosu
Adres: Halkapınar İstasyonu / İzmir
Tel: 0 232 461 54 45 Dahili: 9255

İZBAN Kayıp Eşya Bürosu
Adres: Salhane İstasyonu / İzmir
Tel: 0 232 398 32 32

İZDENİZ Kayıp Eşya Bürosu
Adres: Bostanlı Vapur İskelesi / İzmir
Tel: 0 232 330 50 71

İlaçlama çalışmalarına yönelik öneri ve talepleriniz için Hemşehri İletişim Merkezi'ni arayabilir, elektronik posta yoluyla da ulaşabilirsiniz.
Hemşehri İletişim Merkezi 
Telefon: 0.232.444 40 35
E-posta:  him@izmir.bel.tr

Yeni abonelik için gerekli belgeler:
- Yapı Kullanma izin belgesi(oturma ruhsatı) aslı ve fotokopisi
- Numaralandırma krokisi ya da belgesi aslı ve fotokopisi
- Tapu aslı ve fotokopisi
- Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
- Kanal ruhsatnamesi
- DASK(Doğal Afet Sigortası) belgesi (15.06.2004 tarihinden sonra yapı kullanma izin belgesi almış olanlar için)
Abone ücreti, ilgili yetkililer tarafından tespit çalışması yapıldıktan sonra, bağlanacak suyun şebekeye olan mesafesi, çapı gibi özellikler dikkate alınarak belirlenir.
Piyasadan temin edeceğiniz yeni su sayacı, İZSU standartlarına uygun, gliserin korumalı, yaş tip su sayacı olmalıdır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Örnekköy'deki Müyesser Turfan Güçsüzler Evi, özellikle soğuk kış aylarında, çeşitli kaynaklardan gelen bildirimler doğrultusunda sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara yemek ve barınma olanağı sağlar. Güçsüzler Evi'nde kalan vatandaşların sağlık kontrolleri yapılır, ihtiyaç halinde Eşrefpaşa Hastanesi'nde tedavileri gerçekleştirilir.

Güçsüzler Evi'nde kalan vatandaşlardan yaşı uygun olanlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü ile yapılan ortak çalışmalar ile huzurevi ya da bakım merkezlerine yerleştiriliyor, çalışabilecek durumlarda olanlar ise Türkiye İş Kurumu İŞKUR'a yönlendirilerek iş bulmaları sağlanıyor.

Adres: 7449 Sok. No:16 Zübeyde Hanım Mah. Örnekköy - Karşıyaka / İzmir Tel : 0 232 361 71 51

Yaralanmış sahipsiz sokak hayvanları için İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü Acil Müdahale Ekibi'ne ulaşabilirsiniz.

Tel : 0 232 293 39 80

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi, toplumun her kesimine kaliteli sağlık hizmeti sunan, ileri teknoloji ile donatılmış tam teşekküllü bir sağlık kuruluşudur.

200 yatak kapasitesi, 9 ameliyat odası, 2 doğumhanesi bulunan Eşrefpaşa Hastanesi 600'e yakın personeli ile hızlı, güvenli ve etkili bir hizmet anlayışı oluşturma hedefi ile çalışır.

Adres : Gaziler Cad. No: 315 Yenişehir - İZMİR
Telefon : 0 232 293 80 00

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'de yaşayan herkesi zor gününde de yalnız bırakmamayı hedef edinerek faaliyetlerini sürdürür. Bu amaçla ihtiyaç sahibi kişilerin sosyal hayata katılımını, sadece yardım dağıtarak değil, sorunlarına kalıcı çözüm üreterek destekler. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'na aşağıdaki konularda başvurabilirsiniz.

Sosyal Yardımlar

Para yardımı, Erzak Yardımı, Yakacak Yardımı, Okul ve öğrencilere yönelik yardımlar..

Adres : Laleli Mah. Menderes Cad. No: 420 ( Eski Zübeyde Hanım Huzurevi 2 No'lu Bina ) Gürçeşme - Buca / İZMİR

Sosyal Hizmetler

Evde bakım hizmeti, Sıcak yemek dağıtımı, Engelli yardımları, Süt Kuzusu Projesi

Adres : ( Eski Zübeyde Hanım Huzurevi ) Gürçeşme - Buca / İZMİR

Şiddet gören, maddi gücüne el konan, istemediği halde ilişkiye zorlanan, aşağılanan ya da ayrımcılığa uğrayan kadınlar için İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi var.

Tüm kadınlar Kadın Danışma Merkezi'nden ücretsiz psikolojik hukuki ve sosyal danışmanlık hizmeti alabilir, dilerse çocukları ile birlikte Kadın Sığınma Evi'ne konuk olabilir.

Kadın Danışma Merkezi İletişim Bilgileri:

Adres: Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü Kültürpark Fuar Alanı - İzmir
E-Posta : kadindanisma@izmir.bel.tr
Web : kadindanisma.izmir.bel.tr
 

Dar gelirli ailelere destek olmak amacı ile kurulan 'Kent Ekmek Fabrikası' her gün onbinlerce ailenin sofrasına ucuz, katkısız ve hijyenik ekmek götürüyor.

Kent Ekmek, çölyak ve fenilketonüri hastaları için glutensiz ekmek te üretiyor.
İzmir'in ekmekleri Tekirdağ'dan Van'a Türkiye'nin 70 şehrindeki 729 noktaya ulaştırılıyor.
Size en yakın Kent Ekmek satış noktasının yerini öğrenmek için..
Web : www.grandplaza.com.tr
Tel : 0 232 293 48 00

İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Okulları yüzmeden futbola, basketboldan tekvandoya 21 ayrı branşta, 11 merkezde sporcu yetiştiriyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi spor okullarına ve spor merkezlerine ilişkin ayrıntılı bilgi için:
www.ibsbspor.org
Adres: Celal Atik Spor Salonu Kültürpark Fuar Alanı – İZMİR
Tel: 445 67 54
E-posta: bilgi@izmirbsbspor.org

Vefat eden vatandaşın ölüm raporu; bağlı bulunduğu belediyenin sağlık işleri müdürlüğünden veya sağlık ocağı doktorundan ya da herhangi bir doktordan alınır.
Vefat gece geç saatlerde olmuş ise herhangi bir doktordan veya sağlık kurumundan ölüm raporu alındıktan sonra Mezarlıklar Müdürlüğü’nün ALO 188 No’lu telefounu arayıp bilgi veriniz.
Araç kısa sürede gelir ve cenaze teslim alınır.
İşlemler için sabah “ölüm raporu” ve vefat edenin nüfus cüzdanı ile ilçe belediyesi sağlık işleri Müdürlüğü’ne müracaat edilir Ölüm raporu, “gömü izin belgesi” ne dönüştürülür.
Hastanede vefat olduğunda, gömü izin belgesi hastane tarafından düzenlenir.
Hastanedeki işlemlerin yapılabilmesi için vefat edenin nüfus cüzdanını getirmeyi unutmayınız.

Cumhuriyet Bulvarı No: 1 Konak-İZMİR Tel: 444 40 35 E-posta: him@izmir.bel.tr

İzmir Büyükşehir Belediyesi Web Sayfası
Android Uygulaması Iphone Uygulaması Windows Phone Uygulaması